Aile’ye mahsustur! / Notes for families only! / 2000

 

"the promised world/dünya evine giriyoruz"

 

 

“Aileye Mahsustur” için notlar..

Bu sergide kullandığım malzeme, mobilya kapakları; mutfak dolabı ve gardrop kapakları. Hayatımız boyunca, bizlere eşlik eden mobilyaların bir anlamda tanıklıkları… Çocukluğumuzu hatırladığımızda, hangimiz elimize geçen malzeme ile anne-babamızın itina ile koruduğu eşya ve duvarları boyamadık veya boyama  arzusu ile coşmadık ki? Amacımız zarar vermek değildi… Bunu unutmuşlardı . Yaptığımız eylem içgüdüseldi. Ben, hem boyamak ve hem oymak isterdim. Kalemin, pastelin çizgisi yetmezdi… Dokunduğum zaman yükseltiyi ve çukuru hissetmek  en büyük keyfimdi. Çalışmalar, bu duygulara referans ile başladı ve sonraları, şimdiki çocuksu hallerim ile birleştirdim.

Birden fark ettim ki; benim için oyun sürüyor… Ağırlığı farklılaşsa da…

 

Notes  for  “Families Only”

For  this exhibition, as materials, I used furniture parts… doors from kitchen cabinets and wardrobes. In my opinion, as we live with these mundane items, they not only accompany us, but also witness the events in our lives. When we recall childhood memories, haven’t we all at one time passionately desired to paint on the walls or furniture in our parents homes even though it was forbidden? As they carefully guarded their possessions our parents forgot that our actions were instinctual and that our aim was not to destroy. For me, the pencil or crayon lines were not enough, I wanted to carve as well as to paint. I could become “high” from the pleasure obtained from this touch.Works presented in this show began as references  to these past feelings and memories, but I have combined them with child-like states from my present life.

During this process, I suddenly realized that this childhood game continues for me, even thdugh it’s importance has changed.

 

Raziye Kubat  / 2000 / Istanbul

 

" kendi kendime gölgeyim "

 

 

 

 

 

 

 

"evim güzel evim / home sweet home"

 

 

 

 

 

 

 

 

"daddy save me! / baba kurtar beni!"

 

 

" sünnet düğünümüze bekliyoruz / you are invited to our circumcision ceremony"

 

 

 

 

 

 

 

"promised the world / vaad edilen dünya"

 

 

 

 

 

"I'm menstrual / regl oldum"

 

 

 

"misafir / guest"

 

 

Published by

zazi

Born in Malatya / Turkey. 1989 Graduated from Faculty of Fine Arts, Painting Department of Mimar Sinan University, also Practical Engraving Atelier. She made solo exhibitions. She participated in many group exhibitions and also exhibited her pieces under different conceptual contexts. She continues to work independently in Istanbul. contact: razikubat@gmail.com razikubat@gmail.com

Leave a Reply